دوره 19، شماره 2 - ( 12-1398 )                   جلد 19 شماره 2 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

afshar bakeshlou H, abdi A, azarbayjani M A, barari A. Effect of aerobic exercise combined with berberine chloride hydrate on cardiac tissue of streptozotocin-diabetic rats. ijdld. 2020; 19 (2)
URL: http://ijdld.tums.ac.ir/article-1-5908-fa.html
افشار بکشلو هادی، عبدی احمد، اذربایجانی محمدعلی، براری علیرضا. اثر تمرین هوازی همراه با مصرف بربرین کلراید هیدرات بر بافت قلب موش های صحرایی دیابتی شده با استرپتوزوتوسین. مجله دیابت و متابولیسم ایران. 1398; 19 (2)

URL: http://ijdld.tums.ac.ir/article-1-5908-fa.html


1- شرکت نفت ایران
2- دانشگاه آزاد ، a.abdi58@gmail.com
3- دانشگاه آزاد
چکیده:   (373 مشاهده)
زمینه و هدف تحقیق: بیماری دیابت یک اختلال متابولیکی مزمن و پیشرونده که  منجر به عوارض شدیدتر قلبی می شود. هدف از مطالعه حاضر بررسی اثرات بربرین کلراید بر بافت قلب موش های دیابتی شده با استرپتوزوتوسین به همراه تمرین هوازی است.
مواد و روشها: 56 موش صحرایی نر ویستار به طور تصادفی به هفت گروه (8=n): کنترل(C)، شم(S)، کنترل تمرین(TC)، دیابت(DM)، دیابت-بربرین(BDM)، دیابت-تمرین هوازی(TDM)، و هوازی-بربرین (TBDM) تقسیم شدند. دیابت با تزریق استرپتوزوتوسین در موش‌های نر القا شد. گروه‌های تمرین به مدت شش هفته برنامه تمرین هوازی (18-10 متر در دقیقه، 40-10 دقیقه پنج روز در هفته) را روی تردمیل انجام دادند برای ارزیابی بافت شناسی با استفاده از هماتوکسیلین و ائوزین(H&E) ، تریکروم ماسون و رنگ آمیزی ایمونوهیستوشیمیایی برای سنجش میزان تغییر قطر، پارگی الیاف کاردیومیوسیت، تغییر در هسته ها و میزان رسوب کلاژن در تارهای عضلانی قلب با استفاده از واریانس یک طرفه و آزمون آماری ANOVA و آزمون تعقیبی Tukey با نرم افزار SPSS نسخه 21 استفاده شد.
یافته ها: نتایج نشان داد که گروه DM موجب پارگی الیاف کاردیومیوسیت و میزان رسوب کلاژن و کاهش قطر تارها نست به گروه C، S و TC گردیده و آسیب آن در بافت قلب در گروه TBDM نسبت به گروه های BDM و TDM کمتر بوده است.
نتیجه گیری: مکمل بربرین ضمن کاهش این اثرات و هم افزایی با تمرین هوازی این سنتز را کاهش داده و ضمن افزایش قطر رشته های عضلانی کاردیومیوست قلبی ، موجب کاهش میزان رسوب کلاژنها نظم بهتر هسته ها گردیده است.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۸/۹/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۸/۱۱/۲۷

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دیابت و متابولیسم ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Iranian Journal of Diabetes and Metabolism

Designed & Developed by : Yektaweb